Κυριακή, 30 Μαρτίου 2008

Πιο εύστοχος στα πέναλτι

Παραλίγο να χάσει τη μεγάλη ευκαιρία που του πρόσφερε η ΑΕΚ. Ο Παναθηναϊκός ήταν κακός στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε πίσω στο σκορ, όμως στο δεύτερο αποδείχθηκε πιο εύστοχος στα πέναλτι... Τέσσερα δόθηκαν. Δυο σε κάθε ομάδα. Μόνο που ο Τζιμπούρ έβαλε το ένα και αποβλήθηκε στο 85. Παπαδόπουλος και Σαλπιγγίδης σκόραραν αμφότεροι και οι πράσινοι νίκησαν 2-1 τον Πανιώνιο.

Ο Γκονζάλες επέστρεψε στην αποστολή και τον πάγκο μετά τη μανούρα που δημιούργησε και το πρόστιμο που έφαγε. Ο Μάλαρτζ πήρε θέση στους αναπληρωματικούς αφού χρεώθηκε με κακή εμφάνιση στο ματς με τον Ηρακλή. Ο Γκαλίνοβιτς βρέθηκε και πάλι στην αρχική 11άδα με τους Μόρις και Γκούμα μπροστά του. Ο Βύντρα και ο Σέριτς ήταν έτσι κι αλλιώς τα μοναδικά διαθέσιμα μπακ. Ο Πεσέιρο επέλεξε να γεμίσει τον άξονα με Μάτος, Σιμάο και Τζιόλη, ενώ ο Καραγκούνης είχε την αποστολή να κινείται πίσω από τους Σαλπιγγίδη και Ποστίγκα.

Ο Κουμορτζί επελέγη, αφού κρίθηκε ότι ξεπέρασε τον τραυματισμό του και πλαισίωσε τους Νικολάου, Φερνάντες και Γουνφουλάκη στα χαφ. Χούτος και Τζιμπούρ είναι σε κάθε περίπτωση οι πρώτες επιλογές, ενώ στην άμυνα Μανιάτης, Ντιαβαρά, Μαϊστόροβιτς και Κουτσόπουλος κλήθηκαν να προφυλάξουν την εστία του Κρέσιτς.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο οι οπαδοί των γηπεδούχων είχαν μόνο δυο λόγους να το διασκεδάσουν. Ηταν ο Μπλάνκο και ο Εντίνιο, οι οποίοι σκόραραν στο ΟΑΚΑ. Τα γκολ της ΑΕΚ προκάλεσαν ευθυμία, την ώρα που η δική τους ομάδα είχε αρκετά προβλήματα που μεγεθύνθηκαν όταν ο Χούτος κέρδισε πέναλτι από τον Μόρις. Ομως ο Γκαλίνοβιτς νίκησε δυο φορές τον Τζιμπούρ και το πανηγύρισε έξαλλα.

Τα ανάμεικτα συναισθήματα στη Λεωφόρο κυριαρχούσαν. Ο Λυμπερόπουλος πρόσφερε χαρά και η αδυναμία δημιουργίας από τους πράσινους απογοήτευση και σφυρίγματα. Ο Γιάννης Γκούμας απείλησε μια φορά με κεφαλιά από στημένη φάση και ο Καραγκούνης από εκτέλεση φάουλ. Δικαιοσύνη με βάση την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου αποδόθηκε στις καθυστερήσεις. Ο Μόρις έκανε δεύτερο πέναλτι στον Χούτο. Ο Τζιμπούρ ανέλαβε και πάλι να το εκτελέσει, παρά την αποτυχία του στην πρώτη προσπάθεια. Ο αλγερινός πλάσαρε με θράσος και 0-1!

Ηταν επιβεβλημένη η είσοδος του Ιβανσιτς στο παιχνίδι και κυρίως η αλλαγή του συστήματος σε 4-4-2 με ακραία χαφ, για τον Παναθηναϊκό. Συνέβη και οι πράσινοι φάνηκαν από την αρχή διατεθειμένοι για την ανατροπή, που φέτος έχει αποδειχθεί εξαιρετικά δύσκολη υπόθεση για αυτούς. Ιβανσιτς και Καραγκούνης απείλησαν από στημμένες φάσεις, όμως με το πέρασμα του χρόνου δημιουργήθηκαν γκρίνιες. Ο κόσμος ζήταγε την είσοδο του Γκονζάλες ή του Νίνη, διακρίνοντας πρόβλημα στη δημιουργία.

Αυτοί που μπήκαν ήταν οι Γκονζάλες και Παπαδόπουλος. Μέσα σε δέκα λεπτά άλλαξαν όλα. Ο Εκι έχασε μια μεγάλη ευκαιρία μόνος του και ο Παναθηναϊκός πήρε το δικό του δικαίωμα στα πέναλτι. Στο 70` ο Παπαδόπουλος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Σαλπιγγίδης και δέκα λεπτά συνέβη το αντίστροφο. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν την ανατροπή, καθώς ήταν απολύτως εύστοχοι από την άσπρη βούλα.

Ο Τζιμπούρ στο 78` θα μπορούσε να δώσει προβάδισμα στον Πανιώνιο, όμως αστόχησε. Το χειρότερο, όμως, ήταν ότι στο 85` αντέδρασε άσχημα σε ένα φάουλ που δόθηκε σε αντίπαλό του και αποβλήθηκε με δυο κίτρινες κάρτες.