Κυριακή, 30 Μαρτίου 2008

Πολύ κοντά στην παραμονή του στη Σούπερ Λίγκα βρίσκεται, πλέον, ο Εργοτέλης. Οι «κιτρινόμαυροι» κέρδισαν με 2-1 τον Λεβαδειακό, στο ντέρμπι ουραγών της 22ης αγωνιστικής. Έτσι, οι Κρητικοί ξέφυγαν από τις επικίνδυνες θέσεις και άφησαν τους «πράσινους» κάτω από τη γραμμή και σε δύσκολη θέση. Οι παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα και πήραν δίκαια τη νίκη, χάρη στα τέρματα των Ογκουνσότο και Δ. Κοιλιάρα. Το γκολ των Βοιωτών, που ισοφάρισαν προσωρινά, σημείωσε ο Λεονάρντο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα και είχαν ευκαιρία με την έναρξη της αναμέτρησης, με τον Χίμπλινγκερ. Οι παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου διατηρούσαν την υπεροχή στο πρώτο δεκάλεπτο και δημιούργησαν άλλη μια σημαντική ευκαιρία με τον Ογκουνσότο. Όμως, ο τελευταίος ήταν ο σκόρερ των «κιτρινόμαυρων» στο 11’. Σε εκείνο το λεπτό, ο Νιγηριανός επιθετικός δέχτηκε την καταπληκτική μπαλιά του Βακουφτσή και, τετ α τετ με τον Μπλάζιτς, τον πλάσαρε εύστοχα. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός της αναμέτρησης «έπεσε» κατακόρυφα και το ματς έγινε πιο «σκληρό», χωρίς να δημιουργηθούν κάποιες σημαντικές ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες. Και εκεί που φαινόταν πως το ματς πήγαινε για 1-0 στο ημίχρονο, ο Λεονάρντο με απευθείας εκτέλεση φάουλ άφησε «άγαλμα» τον Δασκαλάκη και έκανε το 1-1. Στα υπόλοιπα λεπτά, μέχρι την ανάπαυλα, δε σημειώθηκε κάτι το αξιοσημείωτο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και άρχισαν να απειλούν την εστία του Μπλάζιτς, χάνοντας μια καλή ευκαιρία με τον Γραμμόζη στο 50’. Σιγά σιγά, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να οπισθοχωρούν, βλέποντας την επιθετικότητα των Κρητικών και περίμεναν να βγουν στις αντεπιθέσεις, ώστε να απειλήσουν την «κιτρινόμαυρη» εστία. Τα παιχνίδι σιγά σιγά «κατέβασε» ρυθμό και οι δυο τεχνικοί άρχισαν να κάνουν αλλαγές για να «γυρίσουν» την κατάσταση. Όμως, φαινόταν πως δε θα μπορούσε να αλλάξει τίποτα. Αλλά, ο Δ. Κοιλιάρας είχε διαφορετική άποψη για αυτό. Ο επιθετικός των γηπεδούχων βρέθηκε μέσα στην περιοχή και με πλασέ έδωσε προβάδισμα στους Κρητικούς. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ προσπάθησαν να βγουν μπροστά για να «γυρίσουν» τι ματς και να πάρουν «παράταση ζωής» για την παραμονή τους στην κατηγορία. Όμως, δεν έδειξαν ικανοί, αντίθετα το ματς έγινε «αρένα» και ο διαιτητής της αναμέτρησης, ο κ. Παμπορίδης, έδειξε πέντε κίτρινες κάρτες, μέσα σε έξι λεπτά. Τελικά, το μόνο αξιοσημείωτο των τελευταίων λεπτών ήταν η αποβολή του Χίμπλινγκερ στις καθυστερήσεις, με δεύτερη κίτρινη.