Κυριακή, 30 Μαρτίου 2008

Θυμήθηκε πως πανηγυρίζουν...

Έπειτα από έξι αγωνιστικές ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες καθώς επικράτησε 1-0 του Ατρομήτου στο γήπεδο της Τούμπας. Το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες πέτυχε ο Γιώργος Γεωργιάδης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 43’. Την άσπρη βούλα έδειξε ο διαιτητής έπειτα από ανατροπή του Σάλμον σε μαρκάρισμα του Αποστολόπουλου. Η ομάδα του Πάουλο Κάμπος, που δεν συνδύασε το ντεμπούτο του στον πάγκο των Περιστεριωτών με νίκη, έδειχνε αποπροσανατολισμένη έχοντας το μυαλό της στον αγώνα της Τετάρτης του Κυπέλλου με τον Άρη στο «Κλ. Βικελίδης». Κακό θέαμα σε όλο το ενενηντάλεπτο. Λιγοστές ευκαιρίες σε ένα παιχνίδι που θα ξεχαστεί γρήγορα.

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ ήθελε την νίκη για περισσότερο για λόγους γοήτρου και όχι τόσο ουσίας. Η είσοδος στα πλέι- οφ έχει απομακρυνθεί ως στόχος και μεγαλύτερο κίνητρο για νίκη σε αυτό το παιχνίδι με τον Ατρόμητο αποτελεί η χαρά των τριών βαθμών. ΟΙ «ασπρόμαυροι» στου Φερνάντο Σάντος έχουν ξεχάσει να… πανηγυρίζουν καθώς το τελευταίο τρίποντο που κατέκτησαν ήταν την 21η αγωνιστική επί της Καλαμαριάς στο Καυταντζόγλειο.

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι, με τον Πάουλο Κάμπος να κάνει ντεμπούτο στον πάγκο των Περιστεριωτών, ήθελαν τους τρεις βαθμούς για λόγους ψυχολογίας και να πάνε στο «Κλ. Βικελίδης» για το ματς Κυπέλλου με τον Άρη με ανεβασμένο ηθικό.

Ωστόσο, μέσα στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου της Τούμπας οι δύο «μονομάχοι» δεν έδειξαν την ανάλογη διάθεση. Οι γηπεδούχοι είχαν την ανούσια υπεροχή και δεν κατάφεραν να σημειώσουν κάποια αξιόλογη ευκαιρία μέχρι το 42’ του παιχνιδιού.

Τότε ο Σάλμον δέχτηκε την μπάλα μέσα στην περιοχή, κατέβασε με όμορφο κοντρόλ και ήρθε να πέσει πάνω του απρόσεκτα ο Αναστασόπουλος κάνοντας το πέναλτι κατά της ομάδας του Ατρομήτου. Ο αρχηγό, Γιώργος Γεωργιάδης ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Μιχαηλίδη και γράφοντας το 1-0.

Ένα ιστορικό γκολ καθώς ο ΠΑΟΚ είχε να πετύχει γκολ με πέναλτι από το 2006 κόντρα στην Καλλιθέα με τον Σαλπιγγίδη να χρίζεται σκόρερ τότε. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες και χωρίς να αποδίδουν ιδιαίτερο θέαμα.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά και επιδίωξε ένα γρήγορο δεύτερο γκολ, ώστε να «κλειδώσει» τη νίκη, αλλά δεν κατάφερε να κάνει κάποια αξιόλογη ευκαιρία. Ο Πάουλο Κάμπος κατέβηκε στον πάγκο του Ατρομήτου και έδινε εντολές στους παίκτες αλλάζοντας το σύστημα σε 4-4-2 περιμένοντας πιο επιθετική την ομάδα του στα υπόλοιπα λεπτά του παιχνιδιού. Να σημειωθεί πως το πρώτο ημίχρονο ο Βραζιλιάνος τεχνικός είδε το ματς από την σουίτα αλλά… δεν άντεξε και κατέβηκε στο γήπεδο.

Το δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο συνεχίστηκε στον ίδιο υποτονικό ρυθμό που είχε και στο πρώτο με τις δύο ομάδες να δείχνουν «βολεμένες» με το αποτέλεσμα. Ο μεν ΠΑΟΚ κράταγε τη νίκη στα χέρια του, ο δε Ατρόμητος με το μυαλό στο «Βικελίδης» και τον ημιτελικό με τον Άρη δεν έδειχνε ικανός να ισοφαρίσει. Φυσικά οι Περιστεριώτες ήταν πιο κινητική από τη στιγμή που άλλαξε το σχήμα αλλά δεν υπήρχε ουσία στις προσπάθειές τους.

Το ματς οδηγούταν με μαθηματική ακρίβεια στην ισοπαλία, κάτι που έγινε καθώς μέχρι το τελευταίο λεπτό δεν υπήρξε αξιόλογη φάση για γκολ από καμία από τις δύο ομάδες. Αυτή η νίκη είναι η πρώτη του ΠΑΟΚ έπειτα από 6 αγωνιστικές καθώς η τελευταία φορά που οι παίκτες του δικεφάλου γεύτηκαν τη χαρά της κατάκτησης των τριών βαθμών στην έδρα τους από το παιχνίδι της Τούμπας της 10ης Φεβρουαρίου κόντρα στον Άρη.

Πλέον η ομάδα του Φερνάντο Σάντος ξαναμπαίνει στο «κόλπο» της εισόδου στα πλέι- οφ, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος. Ο Ατρόμητος αν και είχε περισσότερη ανάγκη τους βαθμούς, επικεντρώνεται πλέον στο Κύπελλο Ελλάδας και το παιχνίδι της Τετάρτης με τον Άρη.